Loomemajanduse valdkonna ettevõttega tutvumine Tartus ja ERM
- Hedi Kereme
- Jan 12, 2020
- 3 min read
Updated: Jan 13, 2020
ESTIKO PLASTAR
2 detsembri hommikupooliku Tartus sisustasime Estiko Plastar külastusega kes on üks juhtivatest kilepakendi tootjatest Baltikumis, omades turuliidri seisust Eestis ja olulist turuosa teistes Balti riikides. Põnev oli kuulata, millised positsioonid sellises töös on vajalikud, kuidas on töökorraldus, kus ja kes on suuremad kliendid ja nõudlus. Estiko-Plastar arendab järjepidevalt pakendilahendusei, mis on taaskasutatavad, et vähendada pakendite keskkonnamõju. Töö ei seisne ainult arvuti taga istumises, kuna oluline roll on ka just nö liini peal töötajatel. Antud ettevõte hoiab väga oma töötajaid pakkudes neile kõikvõimalike lisasi ja preemiad. Tutvustati nii graanulist kilepuhumist, trükkimist kilele ning kile lamineerimine ja kilekeevitus. Estiko toodang läheb peamiselt 3-le suuremale tööstusharule – nendeks on toiduainetööstus, turbatööstus ja ehitusmaterjalide tööstus. Tööstuslik tootmine on Estikos on puhas ja tubane töö. Mõnes ruumi tagaosas võib õhus tunda isegi 50 aastase viski lõhna mis tekib kui kilerullide jaoks tehakse vajalike trükiplaate.
Estiko-Plastar töötab nendel põhimõtetel, et tagada madalam energiakasutus ja minimeerida potentsiaalset reostust ja vähendada pakendijäätmeid.


GREIF
peale lõunat suundusime juba trükikoja poole. Trükikoda Greif on keskendunud raamatute ja brošüüride trükkimisele ja köitmisele. Maksimaalse kvaliteedi saavutamiseks on trükikojal kõrgekvaliteedilised masinad ja professionaalne personal. Nende hoones on ligi 8000 m2 tootmisruume. suurimateks klientideks on Eesti raamatukirjastused – Varrak, Koolibri, Ilmamaa Saime väga põhjaliku tuuri osaliseks, milles meile tutvustati ligi pooleteise tunni jooksul erinevaid trükiprotsesse, masinaid, anti toodangu turust väike ülevaade ja nägime ka valmis tooteid ja näidiseid erilahendustest. Selgus, et trükimaastikul tuleb kvaliteedi pakkumiseks ajaga kaasas käia ja üritada kliendi visioonile uudseid lahendusi pakkuda. Tutvustati raamatu valmimist, alates trükkplaatide loomisega kuni köitmiseni. Mõned eksklusiivsemate raamatute puhul tegelesid töötajad parasjagu käsitsi järjehoidjate lisamisega. Võimalikult efektiivseks on tööandja loonud ka oma söökla, kus töötajatel on võimalus lõunatada. Kuna tehas asub linnast kaugel ja sinna minek ja tagasitulek võtaks üsna suure ajakulu.

SALIBAR
Uuel päeval oodati meid reklaamibüroosse Salibar. Salibar on üks Tartu suurimatest reklaamitootjatest. Pealinna ettevõtetega nad ei konkureeri, kuna seal on hinnad teised ja turul olijaid rohkem. Valmistavad reklaami ja selleks vajaminevaid elemente pigem kohalikele ettevõtetele. Näiteks Tartu linnale ja ülikoolile. Salibaris on võimalik trükkida kleebiseid nii põrandale, kleepsudeks või autole/paadile. Lasta valmistada endale kärgpapist messimööbel või kontori sisustus, pakkudes sinna juurde ka juba üpris arvestavaid valguslahendusi. Võimalik on toota igasuguseid meeneid. Tööruumid suuruselt ei ole võrreldavad trükikodadega kui töö efektiivsus ja masinad nendele alla ei jää. Samal ajal kui üks prindib siis teine lõikab ja auto pinna puhastamiseks tuppa aetud, et kleepima saaks hakata. Salibar on ka näiteks see firma, kes muutis Tartu eelmisel suvel Metallica kontserdi ajal linna tõeliselt omanäolisek just oma linnaviida siltidega.



ERM Viimaseks sihtkohaks Tartumaal oli ERM. Minule esmakordne külastus. ERM on ise avatud ja kaasav õpi- ja kultuurikeskkond, kus pakutakse harivat ja põnevat tegevust kõigile põlvkondadele. Külastajale avaneb nii esemeline kui virtuaalne maailm, mis kutsub avastama, teadvustama ning ise kõigest osa saama. Hiljutine avatud näitus ´'Uurali kaja´' oli kahjuks veeavarii tõttu suletud. Pole hullu, heidan pilgu muule pakutavale. Maalikunst ise jättis veidi külmaks, kuna isiklik side ja arusaam puudub. Küll aga leidsin palju rõõmu rahvarõiva näitusest. Olles ise olnud kogu elu rahvatantsuhuviline ja selle pärandkultuuri suur austaja siis oli endalgi huvitav mängida isepüsitatud mängu, et rõivakomplekti järgi asukoht ära arvata. Eriti tore oli videoklipp, kus kihnu naine näitab, kuidas peorõivaid selga pannakse. Kaasahaarav oli ka just keelenäitus. Moodsad lahendused ja heliklippidega mängud ja salvestised kutsusid kohe mängima ja nuppe vajutama ning kuulama. Meeldejääv oli ka inimese ja keskkonna suhtetele pühendatud näitus. Erinevates pisikestes kupplites erinevad teemad ja lühifilmid. Küll vaktsiinidest, kalastamisest, kuivkäimlatest jne. Näituse „Oma ase“ fookuses on magamisase. Seitse aset, seitse sissevaadet eri aegade Eesti kodudesse. Püsinäitus Kohtumised on näitus tavalistest Eesti inimestest, kes on siin maal elanud kõikidel aegadel. Eriti vahva oli leida ´'Süüa me teeme´' näituseruumist oma enda naabrinaine. Huvitavat minu jaoks oli niipalju, et isegi lõunasöögi jaoks ei leidnud aega ja suundusin otse näitusesaalist tagasi bussile.



Comments